Twitter Facebook LinkedIn Nyhetsbrev Sidekart for adsign.no

Nettutvikling – 3 trender i 2011

Det er en tynn linje mellom design og nettutvikling. Nå som vi har entret et nytt tiår med nye verktøy og teknologier til rådighet, ser vi at denne linjen viskes ut mer og mer. Endringer i teknologi setter retningslinjene for videre utvikling samtidig som de åpner nye dører for designelementer.

Bruk av HTML5 og CSS3 blir standarden

CSS3 og HTML5 har vært i horisonten de siste årene, men nå i 2011 med store forbedringer med hensyn til nettleserstøtte kan bruken av disse nye teknikkene gi deg et konkurransefortrinn. I SEO bransjen er det bare noen få som har trykket de nye mulighetene til hjertet. Våre kollegaer hos SEO Gadget har noen gode eksempler.

Webutviklere har endelig en god grunn til å gi slipp på flash. Uansett hvordan du måtte føle for flash så vet du godt at flash ikke spiller på lag med noen av de mest populære teknologiene som er tilgjengelige for dine eksisterende og potensielle kunder. Med HTML5 kan en få søkemotorvennlige nettsteder med mye av magien som kun tidligere kunne implementeres med bruk av Flash. Se bare demoen fra 9elements.com, det er nok ikke HTML som er din første assosiasjon ved førsteinntrykk.

Mobiltilpasset innhold

Nettsider har blitt tilpasset mobile enheter siden smarttelefonens utspring. I 2010 så vi imidlertid en stor bølge der hele nettsteder ble designet spesifikt for å bli vist på en liten og håndholdt skjerm. En kan takke plattformer som iOS og Android for mye av denne trenden som sprer seg raskere enn noen gang før.

En kjempefordel med denne utviklingen er at den tvinger utviklere til å bli kreative på et relativt begrenset visningsområde. Vi snakker destillert innhold; informasjonen må formidles raskere og mer effektivt; lenker må tilrettelegges for berøringsskjermer, tekst må være leselig på små skjermer med høy oppløsning eller i det minste ta seg godt ut ved zooming.

Innhold tilrettelagt for mobile enheter
Innhold tilrettelagt for mobile enheter

Store bilder

Ikke akkurat en ny trend, store bilder som designelement på nett har vært mye brukt det siste året. Store bilder var engang tabu for nettutviklere, men takket være bedre bildekomprimering, raskere bredbånd og smartere lastemetoder kan nettsider vinne mye ved å strekke strikken langt, bildemessig. Et bilde sier jo som kjent mer enn tusen ord!

I tillegg til bare “store bilder” ser vi også en trend mot nettsteder som bruker større illustrative og fotografiske bakgrunner som er en del av den interaktive opplevelsen.

Store bilder som designelement
Store bilder som designelement
Store bilder som designelement